Elektronika

Užitečná schémátka pro každého..

Jak rozsvítit diodu napětím pod 1 Volt

Na běžné diodě je úbytek napětí kolem 2V, takže jí tužkovou baterií 1.5V nerozsvítíte. Na obrázku je jednoduchý obvod, který to dokáže.
Dá se to postavit za směšných 6Kč, nacpat na destičku 10x20mm a používat např. jako signálka pro různé noční hry. Úspora baterií může být dosti značná - spočívá v tom, že jich nemusíte kupovat tolik: na jednu diodu stačí jedna tužková.
Po připojení napájecího napětí, které může být nižší než 1 Volt, se dioda rozsvítí normálním jasem. Spotřeba záleží na diodě a mění se s napětím (zkušební vzorek žral z nové baterie 30mA), mělo by to vydržet svítit pár dní, ale minimálně přes noc.
Tranzistory jsou libovolné NPN a PNP (např. BC547 a BC557), odpory 330 Ohm a LEDka jakákoliv. Na cívce nezáleží vůbec, klidně jí naviňte měděným drátkem 0.1mm na tělísko odporu (aspoň 200k). Navíjejte po celé jeho délce několik vrstev závitů.. a až se vám to bude zdát dost, konce drátku přimotejte k vývodům odporu a zakápněte cínem.

Úsporný bleskový blikač

Malý blikač s nepatrným odběrem vytváří na LED diodě krátké záblesky s kmitočtem asi 1Hz. Zapojení bylo vyvinuto pro velmi malou spotřebu, připojené na baterii 9V vydrží blikat přes tisíc hodin (pokusný vzorek byl v provozu 1400 hodin, tedy nějakých 8 týdnů).
Spotřeba je 0.2 až 0.4mA při napájecím napětí v rozsahu 4.5 až 12V. Tranzistory lze použít jakékoliv PNP a NPN (např. BC547 a BC557).
Použití to najde hlavně v přístrojích na baterky, kde je třeba něco indkovat (zapnutí) a neplácat přitom zbytečně energií.
Zpět na hlavní stránku
.