DrD

je zkratka pro Dračí Doupě, fantasy hru na hrdiny. Nevěřím, že ji neznáte, ale přesto se vám zde pokusím v rychlosti načrtnout, o co jde.

Není to žádná z klasických her (tzn. nic jako karty, šachy, vrhcáby, kostky, člověče nezlob se, pišqorky.. apod.), na hraní DrD vám plně postačí dvě hrací kostky (šestistěnná + desetistěnka) a vaše fantazie. Ta musí být co největší ;)

Hraje se ve vymyšleném světě plném kouzel, draků, skřítků atd. a každý hráč tam ovládá svojí postavu. Postavy - hrdinové jsou neohrožení lidé rozličných povolání, kteří se vydali do světa za dobrodružstvím. Obyčejně vytvoří malou družinu, která cestuje pohromadě a společně řeší problémy, které se jim naskytnou.

Celou hru vymýšlí a řídí jeden člověk, který dostane zvláštní úlohu jakéhosi moderátora (říká se mu Pán jeskyně). Ten vyloží postavám děj hry, a během ní rozhohuje o všech věcech. Ovládá také cizí postavy, které se ve hře objeví, ať už je to královna, hostinský, nebo třeba medvěd, který zničehonic vyběhl z lesa a napadl družinu.

Cílem hry může být cokoliv, od zabití draka přes záchranu princezny až po hledání pokladů - záleží na Pánu jeskyně. Hra také dlouhodobě žádný cíl mít nemusí, postavy mohou jezdit po světě zcela volně a dělat si, co je napadne. Pán jeskyně většinou do rozhodnutí postav vůbec nezasahuje, pouze hráčům vždy oznámí, co se stalo.

První pravidla pro hru u nás vyšly myslím již někdy kolem roku 1990 v nakladatelství Altar, od té doby jsou stále vylepšovány a doplňovány. Dělí se na několik částí - na pravidla pro začátečníky, pro pokročilé, pro experty..

Hracích kostek se v DrD používá k rozhodování životních situací, které záleží na náhodě. Jak moc se někdo při střelbě kuší strefil; jaká je asi pravděpodobnost, že někdo při šplhání po laně spadne; kolik netopýrů se probudilo, když někdo vešel do jeskyně; kolik se našlo v lese hub.. atd.

A vůbec..
Dračí doupě se hraje skoro všude, tak se netvařte, jako byste o něm ještě nikdy neslyšeli! :-)

Zde si můžete zkusit zahrát jedno ukázkové dobrodružství.


.