Svítilna z Jodisolu

Postup výroby:
Rozeberte Jodisol a odložte skleněnou nádobku s jódem (nebudete jí potřebovat). Nožem nebo pilkou odřízněte špičku hlavice, aby se tam dala zvenčí našroubovat trpasličí žárovička (obrázek).Pořiďte si nějakou tužkovou baterii a odhalte kovový obal na jejím horním konci. Kovový obal baterie musí být spojen s jejím mínus pólem. Není-li, odhalte jej ještě dole (u mínus pólu) a připlácněte tam kousek alobalu, aby se mínus pól a kovový obal elektricky spojily.

Z ocelového drátu uviňte pružinku ve tvaru kužele. Širší konec pružinky udělejte stejně široký jako průměr baterie, aby dobře dosedl na její kovový okraj. Užší konec pružinky musí dobře sedět na kovovém okraji žárovky, aniž by se nějak dotýkal červíka (obrázek).Teď už jen poskládejte svítilnu podle obrázku.
Legenda: 1) žárovka 2.2V 0.18A, 2) hlavice Jodisolu, 3) pružinka, 4) tužková baterie, 5) podložka (nastaví výšku baterie - stačí kousek zmuchlaného alobalu), 6) pouzdro Jodisolu.Svítilna se zapíná a vypíná pootočením celé hlavice se žárovkou. Pružinka zde funguje jednak jako elektrický kontakt a zároveň tlačí na hlavici pouzdra, aby nemohla sama od sebe povolit.


Zpět na hlavní stránku
.